Embed

Medet ya Huu !!

 

      Yazık ki çok yazık.. Ne kadar acınacak haldeyiz. Ne kadar zavallıyız.

       Ne çok ilahlarımız , ne çok tanrılarımız var.. Ödümüz patlıyor imanımız elden gitti gidecek diye.. Mahallede şöyle soylu soplu namlı bir alim olsa da ,eline eteğini öpüp bizi kurtarsa diye bakıyoruz.

      Ne kadar çok elini öpersek o kadar mertebe kazandık sanıyoruz.

Hani nerde Rasul’e sevgi , saygı ? Hani nerde  O nu anlamada gayret ?

Yazık ..

       Bir dostum demişti ki ; bazı insanların böyle kişiler tarafından idare edilmeye ihtiyaçları vardır. Zira bu insanlar olmasa ; içkiden kumardan kötü bir yaşantıdan el ayak çekemez bu tip karakterdeki insanlar.. Haklıdır elbet.. Bu da olayın başka bir yönüdür.Kabile yaşantısı , aidiyet duygusu maalesef  had safhada..  Lakin bir insana bağlanmadan önce bir takım kriterleri araştırmakta fayda var.

       Hani sırrı mübarek olsun derler ya. Var mı böyle bir sırrı ..?? Bunu öğrenmek gerekir. Size yeni olarak ne sunmuştur? Şu an insanlığın hizmetine yeni beyinlere hangi  sırrı açıklamıştır?  Hangi sırla insanlığa hizmet etmiştir?  

       Biz insanlar kendimizde mevcut olan fakat açığa çıkaramadığımız

bir takım özellikleri ,ahlakı  başkasında görünce hemen kul köle oluyoruz. Ben hiçbir gerçek alimin , velinin de insanlara benim peşimden gelin dediğini ,beni yüceltin ,savunun dediğini de zannetmiyorum. Diyorsa da veliliğinden şüphe ederim. Ama bizler nedense birilerinin peşinden gitmeye koyun gibi güdülmeye acayip ihtiyaç duyuyoruz.

       Oysa şöyle bir düşünecek olursanız. Varsayalım gerçek anlamda

Veli bir zatla aynı ildesiniz. Bu zat günde en fazla kaç kişiyle ilgilenebilir sanıyorsunuz. Kaldı ki  nefis mücadelesi kişinin birebir şeyhinden yardım alması ile mümkündür. Hadi diyelim elli kişi ile ilgileniyor. Milyon kişinin yaşadığı bir ilde geri kalan insanlar naapsın? Ama ilginç de bir yaklaşım keşfettim. Susayana su verirler misali ; Kuyuya ulaşmak isteyene o yol açılır .. o kişide o zattan nasiplenir deniyor. Geri kalan insanlar imansız mı tövbe haşa ???

Hiç mi kendilerinden başka kimse  el açıp dua etmemişler yarabbi bir yol göster diye?..

         Allah kim ne istiyorsa veriyor gerçi..Siz peşinden gideceğiniz bir şeyh efendi isterseniz,  bulursunuz!  Bu kadar kalabalık nüfusta size ne kadar faydası olur bilemem. Belki , o  da Allah’ ın izni ile sizi  nefsi emmare den kurtarır.Ya sonrası ?? Nefs mertebelerinde öyle bir zaman gelir ki şeyhinizin de sizin gibi Allah’ ın kulu olduğunu idrak etmeniz gerekeceğiniz bir dönem yaşarsınız. Eğer o zat sizin yolunuzu açıp sizi özgür bırakmıyorsa , işte asıl o zaman bu koca ömrü heba ettiniz demektir.  Herkesin iyi kötü özellikleri vardır. Marifet iyi ahlakı geliştirmek ve hep bu hal üzere kalabilmek ve en önemlisi de Allah’a şirk koşmamaktır. Şirk koşanın hiçbir ameli kabul olmaz. Bu korkunç gerçeği bile bile nasıl sizin gibi kul olan kişilerden medet umarsınız. O size cennetliksin dese inanacak mısınız ? Bunları da duyduk maalesef…

        Hayatta kendime vird edindiğim bir takım davranış şekilleri vardır. Bunlardan biri de ; Hiçbir insanı diğerinden üstün tutmamaktır. Buna alimler dahildir. Okuduğum kitapların yazarları da.. Yazarın kim olduğu ne yaptığı , fiilleri beni zerre kadar ilgilendirmez. Fikri benim için esastır. Ne zaman birini birine karşı methetme salaklığını göstersem rabbimden tokatı yemişimdir. Siz siz olun Asla kendiniz dışında kimse hakkında hüküm vermeyin. Şu adam süper yazıyo ,şu adam öbüründen çok iyi deyip her birinden ayrı ayrı öğreneceğiniz şeyler varken ; bundan kendinizi mahrum bırakmayın..

        Kendi kendimize birilerini yüceltip birilerine paye veriyoruz. Sonra buna kendimizde inanıyoruz. Darbeyi yiyince de dönüp Allahım niye bu benim başıma geldi diye dövünüyoruz. Başıma geldi ki konuşuyorum.. …

       Allahın nazarında hiçbir insanın diğerinden farkı yoktur .. Fakat Allah dostları bunu bildikleri halde açıklamazlar. Niye ? .. Çünkü maalesef insanlar aynı derecede akıl ve imana sahip değiller. Ve illa da güdülme ihtiyaç duyarlar.Bu yüzden her sır her yerde açık edilmez.  Bana sır dayanmıyor maalesef .. J Ama bu zaman artık her şeyin açık ve net konuşulma zamanı .. Kimse kimseyi kandırmasın. Ömür kısa ve saniyeler kıymetli.. Şunun bunun peşinden gidecek kadar vaktimiz yok.  Sözlerim acı da gelse , önemli olan doğru olup olmadığı.. Birilerinin kalbi kırılır diyede doğru bildiğimden şaşmam , kusura bakmayın. Yarın öbür gün Nil haklıymış dersiniz. Ama iş işten geçmiş olur. Buraya bir şeyler karalıyorsam muhakkak bizzat yaşayarak ders aldığım şeylerdir. Neyse ki şükür rabbime ; hep az bir zararla kurtulmuşumdur.

         Başkalarına özenip onların peşinden gideceğinize ; Allahın her insanı sevdiği için yarattığını ve her insanda başka başka esmasıyla tecelli ettiğini unutmayın. Başkasındaki güzelliğe gıpta edeceğinize kendinizdeki cevheri ortaya çıkarmaya çalışın. İnanın herkeste binbir güzellik mevcut. Yeter ki Allahtan başka bir güç vehmetmeyin ,kendinize ziyan edersiniz.. Allah sıdk üzere yakinimizi artırsın…

                                                             

                                                                     …nil

 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !